Nazwą "pies faraona" określano początkowo wszystkie psy z obszaru wybrzeży i wysp Morza Śródziemnego, a niekoniecznie związane z populacją psów występujących w Egipcie. Nadano ją jednak, ponieważ przypominały staroegipskie charty zwane tesemami, których wizerunkami przyozdabiano ściany grobowców faraonów.
Te śródziemnomorskie psy wyglądem przypominały formę pośrednią między chartem a psem gończym.
Konkretne miejsce, z którego pochodzi rasa to Malta. Psy faraona przybyły na wyspę najprawdopodobniej z Fenicjanami lub Kreteńczykami, którzy posiadali czworonogi w podobnym typie. Do dziś przez miejscowych nazywane są Kelb tal-Fenek, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pies królika. Miano to nie zostawia wątpliwości co do kierunku użytkowania - pies faraona od stuleci towarzyszy ludziom podczas polowań. Jest to czujny, bystry myśliwy, posługujący się węchem i wzrokiem. W pobliżu zdobyczy, w dużym stopniu używa także słuchu. Charakterystycznym szczekaniem oznajmia odnalezienie ofiary. Jego styl polowania określa się mianem „miękkiego pyska”, co oznacza, że przynosi on łowcy jeszcze żywą zdobycz.
Według wzorca FCI biały koniuszek ogona u psa faraona jest bardzo pożądany. Wynika to bezpośrednio z łowieckiego przeznaczenia rasy. Jasny koniuszek podczas nocnych polowań pozwala na lokalizację psów. W świetle księżyca jest bardzo dobrze widoczny.
Rasa została odkryta przez miłośników psów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. W tym czasie rozpoczęto import psów faraona z Malty i hodowlę na szeroką skalę, co pozwoliło na zachowanie i popularyzację rasy na całym świecie.
W 1974 roku rasa została oficjalnie uznana przez American Kennel Club (AKC), a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała rasę w 1977 roku.
Pies faraona jest zarejestrowany w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI) pod numerem FCI 248 i należy do grupy 5, obejmującej szpice i psy ras pierwotnych,
w sekcji 6 - psy ras pierwotnych.
Szczegółowy opis wzorca tej rasy:
UŻYTKOWOŚĆ:
Czujny, bystry myśliwy, posługujący się węchem i wzrokiem; w pobliżu zdobyczy,
w dużym stopniu używa także słuchu.
WRAŻENIE OGÓLNE:
Średniej wielkości, o szlachetnej postawie i kształtnej sylwetce. Pełen wdzięku, choć silny. Bardzo szybki, o swobodnym, lekkim chodzie i czujnym wyrazie.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT:
Czujny, inteligentny, przyjacielski, czuły i skory do zabaw.
GŁOWA:
Kufa nieco dłuższa, niż czaszka. Linie profilu równoległe; cała głowa, widziana z boku i góry, ma kształt tępego klina.
SZYJA:
Długa, sucha, umięśniona i nieco łukowata. Sucha linia gardła.
TUŁÓW:
Gibki, o niemal prostej górnej linii. Długość tułowia od klatki piersiowej do kości biodrowej przekracza nieco wysokość w kłębie.
Zad: Lekki spadek od zadu do nasady ogona.
Klatka piersiowa: Głęboka, sięgająca łokci. Żebra dobrze wysklepione.
Brzuch: Umiarkowanie podciągnięty.
OGON:
Osadzony średnio wysoko, dosyć gruby u nasady, zwężający się (biczowato); gdy [pies] jest w stanie spoczynku, [ogon] sięga tuż poniżej stawu skokowego. Gdy pies jest w ruchu – noszony wysoko i zagięty. Ogon nie powinien znajdować się między kończynami tylnymi. Korkociągowaty ogon – niepożądany.
KOŃCZYNY:
RUCH:
Swobodny i płynny. Głowa noszona dosyć wysoko; pies powinien dobrze okładać teren, bez widocznego wysiłku. Kończyny i łapy powinny poruszać się w jednej linii
z tułowiem; wszelkie tendencje do wyrzucania łap na bok lub wysokie podnoszenie kończyn – „hackney” – wysoce niepożądane.
SZATA:
WYSOKOŚĆ:
Psy: idealnie: 56 cm (56 - 63,5 cm).
Suki: idealnie: 53 cm (53 - 61 cm).
WADY:
Wszelkie odstępstwa od podanego wzorca powinny być́ uznane za wady i oceniane
w zależności od stopnia nasilenia i wpływu na zdrowie i dobrostan psa.
WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:
Każdy pies, wykazujący wyraźne deformacje budowy i zaburzenia zachowania powinien być́ zdyskwalifikowany. Samce muszą mieć́ dwa normalnie rozwinięte jądra, w pełni wyczuwalne w mosznie.
Pies faraona jest znany z żywego temperamentu i inteligencji, co czyni go doskonałym towarzyszem dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Oto kluczowe cechy charakteru tej rasy:
Pies faraona wymaga minimalnej pielęgnacji dzięki swojej krótkiej sierści. Wystarczy regularne szczotkowanie, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji. Ze względu na brak podszerstka, jest wrażliwy na niskie temperatury i powinien być odpowiednio chroniony przed zimnem.
Pharaoh Hound jest generalnie rasą zdrową, ale jak wszystkie psy, może być podatny na pewne schorzenia. Ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia psa i profilaktyka. Dr. Stephen Sipperly z AKC podaje, że większość wyników badań przesiewowych w kierunku dysplazji stawu biodrowego i łokciowego, zwichnięcia rzepki oraz chorób oczu jest prawidłowa.
„Patrząc na wyniki, mogę z pewnością powiedzieć, że pies faraona nie jest dotknięty żadnymi poważnymi zaburzeniami” — mówi dr Sipperly.
Oprócz wymienionych The Pharaoh Hound Club of America zaleca również badania tarczycy.
Pies faraona to wspaniały towarzysz dla osób, które mogą zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i uwagi. Jego elegancki wygląd i starożytne pochodzenie czynią go wyjątkową rasą, która przyciąga uwagę miłośników psów na całym świecie. Jego historia, sięgająca czasów starożytnego Egiptu, dodaje mu dodatkowego uroku
i tajemniczości.
Bibliografia:
Jastrzębie-Zdrój,
POLAND
kontakt@piesfaraona.pl
tel. 501 538 561